Klasa wirowania

Parametr klasyfikujący urządzenie pod kątem skuteczności odwirowywania wody z prania. Na efekt wirowania składają się takie cechy pralki jak maksymalna prędkość wirowania, czas odwirowywania a także konstrukcja bębna.

Jeżeli posiadamy  małą przestrzeń do suszenia bielizny i  zależy nam na szybkości schnięcia, wybierzmy produkt z najwyższymi klasami – A lub B. Dodatkowym atutem pralki będzie możliwość regulacji obrotów wirowania, ponieważ im skuteczniejsze wirowanie tym większy stopień zagnieceń ubrań i więcej prasowania. Pralki posiadające funkcję pary umożliwiają dodatkowy wyrzut pary na koniec cyklu w celu wygładzenia mniejszych zagnieceń. Innym rozwiązaniem jest opcja pozostawienia prania w wodzie do chwili wyznaczonej przez użytkownika. Zalegające w bębnie odwirowane ubrania, niezależnie od zastosowanych technologii, zawsze będą bardziej pogniecione i wtedy efekt wirowania z pewnością nie będzie satysfakcjonujący.

Ze względu na wilgotność resztkową rozróżnia się klasy wirowania od A – największa efektywność, mniej niż 45% wilgotności, do klasy G -więcej niż 90%.