Jak wybrać pralkę?

Wybierając produkt codziennego użytku jakim jest pralka, chcemy mieć pewność, że nie zawiedzie on nas w najmniej oczekiwanym momencie. Ważne jest również by była z nami jak najdłużej – oby bezawaryjnie. Liczba dostępnych modeli pralek na rynku jest przytłaczająco duża, ale ma to swoje uzasadnienie. Wiedząc czego potrzebujemy, jesteśmy w stanie znaleźć produkt idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Poniżej prezentujemy naszą wiedzę by pomóc Ci odpowiedzieć na pytanie “Jak wybrać pralkę?”.

By odnaleźć naszą wybrankę AGD, tą jedyną, która pasuje właśnie do Nas, musimy zadać sobie kilka podstawowych pytań.: Czego tak naprawdę od niej oczekujemy? Czy mieszkamy sami, z rodziną a może w domu wielorodzinnym? Jak często i jak duże robimy pranie? Gdzie pralka będzie się znajdować? Pytań i możliwych odpowiedzi jest znacznie więcej, rozłóżmy więc pralkę na czynniki pierwsze!

Ładowane od góry czy od frontu? – Typ pralki

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od miejsca, w którym zamierzamy postawić pralkę i wolnej przestrzeni, którą dysponujemy. Na wstępie warto wspomnieć, że pod względem wykonywanej pracy nie ma między nimi znaczącej różnicy. Jest to jedynie “opakowanie” na komponenty znajdujące się wewnątrz. Mimo to, wybór pomiędzy pralką ładowaną od frontu, od góry, zabudowaną czy wolnostojącą może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania urządzenia.

pralka ładowana od frontu, oraz od góry
Ilustracja pralki ładowanej od frontu, oraz od góry

Pralki ładowane od frontu to idealna opcja dla osób, które mają wystarczającą ilość miejsca. Takie osoby nie muszą się martwić czy pralka się zmieści, czy też nie. Jest to również czasami jedyny możliwy wybór, gdy np. nie mamy miejsca w łazience czy pomieszczeniu gospodarczym i musimy postawić pralkę np. w kuchni – wtedy do akcji wkraczają pralki w zabudowie. Ich najistotniejszą zaletą jest to, że stają się niewidocznym pomocnikiem naszego gospodarstwa. Oczywiście jeśli ktoś naprawdę lubi spoglądać na swoją pralkę – w taki przypadku polecamy wolnostojącą. Pralki ładowane od frontu występują również w wersjach slim i extra slim – stworzone z myślą o wąskich przestrzeniach. Zdecydowaną zaletą takiej pralki nad pralką ładowaną od góry jest możliwość zaglądnięcia do bębna podczas prania i zareagowania, gdy zauważymy że, np. zostawiliśmy coś w spodniach lub pranie zaczęło farbować.

Pralki ładowane od góry – są to zazwyczaj pralki węższe, lecz głębsze, niczym nie ustępujące swoich frontowym kuzynom. Szukając wad i zalet tego typu obudowy warto wspomnieć, że taką pralkę zdecydowanie łatwiej jest załadować. W pralce ładowanej od frontu ubrania czasami upychamy, dokładając ich coraz więcej, tutaj pomaga nam grawitacja. Minusem jest brak możliwości kontrolowana prania przez szybkę, lecz w przypadku, gdy nastąpi problem podczas jej pracy, możemy być spokojni, że nie zostaniemy zalani po otwarciu bębna, gdyż woda nie wydostanie się tak łatwo, jak w przypadku pralki z drzwiczkami z przodu.

pralka w zabudowie
Pralka w zabudowie

Bęben i jego pojemność

pojemność bębna pralki
Warto wybrać idealną pojemność bębna do swoich potrzeb

Czasami zwyczajnie nie warto przepłacać – na przykład kupując pralkę, której pojemności nie wykorzystamy. Chcąc wybrać pralkę musimy odpowiedzieć na kluczowe pytanie – “Jak często i jak duże robię pranie?”. Jeżeli mieszkamy w pojedynkę i nie przebieramy koszul 7 razy dziennie, pojemność bębna, która z pewnością sprosta Naszym potrzebom wynosi od 3 kg do 5.5 kg. Gdy jednak robimy pranie znacznie częściej, mieszkamy ze swoją rodziną (np. model 2 + 1) lub mamy zwyczajnie większe wymagania, to warto wybrać pojemność z przedziału od 6 kg do 7.5 kg, tak by nie trzeba było robić prania częściej. Jeżeli jednak należymy do piorących częściej i w większych ilościach – mamy do wyboru pralki z pojemnością od 7.5 kg aż do 13 kg!

Silniki oraz prędkość wirowania

Prędkość wirowania w pralce
Prędkość wirowania w pralce – którą wybrać?

Prędkość wirowania (obrotowa) określa, ile obrotów w ciągu minuty wykona bęben pralki. Im szybciej wiruje, tym suchsze ubrania wyciągniemy po zakończeniu prania – co za tym idzie, szybciej je wysuszymy i schowamy do szafy. Warto wspomnieć również, że ustawiając wysoką prędkość obrotową, nasze ubrania mogą bardziej się pognieść i ciężej będzie je wyprasować.

Dokonując wyboru pomiędzy różnymi modelami, warto wybrać ten z większą prędkością. Najczęściej wybierane są pralki z prędkością wirowania powyżej 1000 obr./min.

Sercem każdej pralki jest silnik, którego wybór może być kluczem do długiej żywotności i cichej pracy naszej nowej pralki.

silnik inwerterowy w pralce
Silnik – czyli serce pralki

Silnik szczotkowy jest stosowany w pralkach tańszych, ponieważ nie jest tak trwały jak jego konkurent – silnik bezszczotkowy. Warto wspomnieć, że jest również od niego głośniejszy, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, posiada szczotki doprowadzające do niego prąd, które podczas pracy generują więcej hałasu. Jeżeli szukasz budżetowej pralki i nie przeszkadza Ci głośna praca urządzenia, możesz zdecydować się na ten typ silnika.

Silnik inwerterowy (bezszczotkowy) jest znacznie trwalszy niż silnik szczotkowy i cechuje go cichsza praca, zdecydowanie mniejsza awaryjność oraz mniejsze zużycie energii od poprzednika. O trwałości tego typu silnika przekonani są również producenci, którzy na urządzenia z silnikiem bezszczotkowym często udzielają dłuższej gwarancji. Wszystkie te cechy czynią silnik inwerterowy faworytem, na którego warto zwrócić uwagę wybierając solidny model pralki.

Oszczędność, woda oraz energia

zużycie wody w pralce
Mniejsze zużycie wody to większa oszczędność

Zadając sobie pytanie “Jak wybrać pralkę?” nie można pominąć tematu oszczędności- zarówno energii jak i wody, bez której nie bylibyśmy w stanie osiągnąć zamierzonego efektu prania. Jednak nie każde urządzenie potrzebuje jej tyle samo. Zużycie wody określane jest na podstawie 220 standardowych cykli prania bawełny w 60°C i 40°C dla czteroosobowego gospodarstwa domowego. Wybierając pralkę z mniejszym zużyciem wody nie tylko obniżamy rachunki, ale również pomożemy środowisku.

klasy energetyczne pralki
Popularne klasy energetyczne

Klasa energetyczna urządzenia określana jest w skali od A do G, gdzie A gwarantuje lepszą efektywność. Dla najbardziej oszczędnych urządzeń przypisywane są oznaczenia klasy A wraz z dodatkowymi plusami. Przy zakupie trzeba jednak podejść do tych klas z lekkim dystansem, oczywiście, gdy możemy wybrać pralkę, która zużywa mniej energii i tym samym jest przyjaźniejsza dla środowiska, warto to zrobić – jednak nie uzależniajmy wyboru jedynie od tej wartości. To dlatego, że pralki otrzymują swoją klasę na podstawie testów, które mogą nie odzwierciedlać rzeczywistego użytkowania urządzenia, np. ustawiamy inną niż podczas testu temperaturę wody, używamy innych programów czy prędkości odwirowywania prania. Powyżej wymienione powody są jednymi z wielu, które wpływają na różnicę pomiędzy szacowanym, a rzeczywistym zużyciem energii.

Dodatkowe funkcje oraz programy

Nowoczesne pralki wykorzystują technologię by ułatwić nam codzienne zadania. Szereg zastosowanych funkcji może dostarczyć nam możliwości takich jak dodawanie odzieży podczas prania, opóźnienia uruchomienia prania, zabezpieczenie przed dziećmi, odplamianie czy odświeżanie. Można spotkać również modele z możliwością sterowania pralki przez WiFi, co umożliwia jej zdalne włączanie/wyłączanie. Jest to miły dodatek do naszego urządzenia i warto zastanowić się, które z tych funkcji faktycznie nam się przydadzą.

funkcje i programy w pralce
Dodatkowe funkcje oraz programy mogą ułatwić Nam pranie

Jeżeli uważasz, że jest to zbyt dużo informacji jak na jeden produkt, to masz rację, ale nie każdy musi znać się na pralkach. Dlatego właśnie stworzyliśmy TOPTI – Jesteśmy Twoim kompasem, który pomoże Ci wybrać pralkę idealną dla Ciebie. Nie musisz znać się na technicznych aspektach urządzenia. Powiedz nam ile osób będzie korzystać z pralki, czy ważna jest dla Ciebie oszczędność, wygoda a może czas prania? Być może masz swoje ulubione marki? Określ swój budżet i daj nam 2 sekundy – my zajmiemy się resztą.

TOPTI to nie jest wyszukiwarka, to doradca, który wybierze pralkę specjalnie dla Ciebie, całkowicie za darmo.