Słowniczek pojęć związanych z pralkami
Funkcja dostosowująca odpowiednią ilość wody do wielkości prania.
W zależności od wielkości wsadu, pralka automatycznie dobiera odpowiednią do niego ilość wody. Mniejszy załadunek to równocześnie mniejsza ilość pobranej wody. Skraca się czas prania i zużycie energii. Niektóre urządzenia są wyposażone w rozwiązania, umożliwiające bardzo precyzyjną kontrolę napełnienia wodą.
Zgodnie z unijną dyrektywą 2010/30/UE, każde urządzenie powinno być oznakowane ujednoliconą etykietą.
Etykieta zawiera najistotniejsze parametry, właściwe dla określonej grupy urządzeń. Jest niezwylke pomocna w procesie porównywania cech produktów.
Dla pralki są to:
1. nazwa dostawcy lub znak towarowy,
2. identyfikator modelu dostawcy,
3. klasa efektywności energetycznej,
4. ważone roczne zużycie energii,
5. ważone roczne zużycie wody,
6. pojemność znamionowa w kg,
7. klasa efektywności wirowania,
8. poziom emitowanego hałasu.
Więcej o etykietach energetycznych można dowiedzieć się z naszego artykułu: Klasy oraz etykiety efektywności energetycznej
Jeśli często już po włączeniu pralki, okazuje się, że znajduje się rzecz warta uprania, to taka funkcja jest niezwykle przydatna. Bez niej dodatkowe ubrania będą musiały poczekać do następnego prania.
Wprawdzie pozostaje opcja wyłączenia pralki, dodania prania i ponownego włączenia programu, ale tracimy wtedy na czasie, energii (programy zaczynają wtedy cykl od nowa), a przy otwieraniu drzwiczek ryzykujemy zalanie podłogi wodą… Dodawanie ubrania w dowolnym momencie trwania programu jest poręczne również w sytuacji, kiedy chcemy, aby dodana rzecz była jedynie wypłukana lub odwirowana z pozostałym praniem. W wielu modelach funkcja ta zadziała tylko wówczas, kiedy poziom wody w urządzeniu jest bezpieczny i woda nie ma możliwości wylać się przez otwarte drzwiczki lub temperatura wody w pralce nie jest zbyt wysoka i nie grozi jeszcze poparzeniem lub jedynie w pierwszych minutach trwania cyklu.
Funkcja pożądana zarówno dla zapominalskich jak i zabieganych 😉
Niektóre plamy są szczególnie uporczywe i czasem po praniu okazuje się, że nie udało nam się ich pozbyć.
Dla osób, które często borykają się z tym problemem, producenci „uzbroili” urządzenia w dodatkową funkcję – usuwanie uporczywych plam. Wyróżnili rodzaje plam, dla których wprowadzili specjalne modyfikacje programów prania. Niektóre plamy zwalcza się w dłuższym cyklu prania, inne – dostosowaniem temperatury wody, namaczaniem albo sposobem doprowadzania detergentów.Są pralki z opcjami intensywniejszego prania, w których jest szansa usunięcia mocniejszych zabrudzeń, a inne posiadają funkcje dedykowane dla konkretnych rodzajów plam – np. kawa, wino, tłuszcze, owoce.
Nowoczesne pralki są obecnie dość często wyposażone w funkcję pary.
Pozwala ona na skuteczne odkażenie ubrań, ponieważ wysoka temperatura eliminuje szkodliwe drobnoustroje czy grzyby.
Pranie parowe jest szczególnie polecane dla ubrań alergików, małych dzieci i osób o wrażliwej skórze.
Funkcje odświeżania, które używają pary są pomocne w sytuacji, kiedy chcemy jedynie odświeżyć czyste ubrania lub pozbyć się niemiłego zapachu np. dymu.
Dodatkowym atutem zastosowania pary jest wygładzanie zagnieceń, dzięki czemu oszczędzamy czas i energię, bo mamy mniej prasowania.
Klasa energetyczna wskazuje do jakiej grupy produktów jest zakwalifikowane urządzenie pod względem jego energochłonności. Klasa A+++ oznacza najbardziej energooszczędne urządzenia, natomiast klasa D – najmniej.
Obecnie większość modeli produktów plasuje się w najwyższych klasach etykiety energetycznej. Szybki rozwój technologii spowodował, że najnowocześniejsze urządzenia przewyższają klasę A+++ (w aplikacji oznaczamy ją jako „Lepsza od A+++”).
Planowana jest zmiana oznaczeń klas energetycznych na czytelniejsze – oznaczone literami od A do G. Najprawdopodobniej w 2021 r. wejdą w życie pierwsze akty delegowane zmieniające etykietę energetyczną.
Parametr ten klasyfikuje urządzenia pod kątem efektywności prania, gdzie A oznacza klasę wyższą, G – klasę niższą. Określany jest na podstawie odpowiednich norm (dyrektywa Komisji UE 95/12/WE) dla standardowego programu prania w temperaturze 60°C.
Obecnie obowiązująca dyrektywa Komisji (UE) NR 1061/2010 nie nakłada na producentów obowiązku podawania tego parametru. Niemniej w specyfikacjach technicznych urządzeń nadal się on pojawia. Większość dostępnych na ryku urządzeń posiada najwyższą klasę skuteczności prania – oznaczoną literą A.
Dla klasy A współczynnik efektywności prania P jest większy od 1.03, dla kolejnych klas zmniejsza się i dla klasy G wynosi 0,88.
Parametr klasyfikujący urządzenie pod kątem skuteczności odwirowywania wody z prania. Na efekt wirowania składają się takie cechy pralki jak maksymalna prędkość wirowania, czas odwirowywania a także konstrukcja bębna.
Jeżeli posiadamy małą przestrzeń do suszenia bielizny i zależy nam na szybkości schnięcia, wybierzmy produkt z najwyższymi klasami – A lub B. Dodatkowym atutem pralki będzie możliwość regulacji obrotów wirowania, ponieważ im skuteczniejsze wirowanie tym większy stopień zagnieceń ubrań i więcej prasowania. Pralki posiadające funkcję pary umożliwiają dodatkowy wyrzut pary na koniec cyklu w celu wygładzenia mniejszych zagnieceń. Innym rozwiązaniem jest opcja pozostawienia prania w wodzie do chwili wyznaczonej przez użytkownika. Zalegające w bębnie odwirowane ubrania, niezależnie od zastosowanych technologii, zawsze będą bardziej pogniecione i wtedy efekt wirowania z pewnością nie będzie satysfakcjonujący.
Ze względu na wilgotność resztkową rozróżnia się klasy wirowania od A – największa efektywność, mniej niż 45% wilgotności, do klasy G -więcej niż 90%.
Maksymalna liczba obrotów bębna pralki podczas odwirowywania wody z prania, podawana w obrotach na minutę [obr./min]. Wyższe obroty wirowania to suchsze pranie, krótszy czas jego suszenia, ale też bardziej pogniecione ubrania czyli więcej prasowania. Regulacja obrotów wirowania w pralce daje możliwość dostosowania parametrów prania do indywidualnych wymagań użytkownika.
Regulacja obrotów wirowania
Funkcjonalność umożliwiająca zmianę prędkości wirowania pralki. Im wyższe obroty bębna tym suchsze pranie, mniejsze – oznacza mniej wygniecione ubrania i łatwiejsze do wyprasowania, ale czas potrzebny na ich wysuszenie może znacznie się wydłużyć.
Regulacja obrotów może przebiegać w sposób płynny, umożliwiający ustawienie dowolnej szybkości obrotów (do maksymalnej, osiąganej przez dany model) i skokowy – poprzez wybór jednej z kilku dostępnych szybkości, np. co 100, 200 lub 400 obr./min. Do każdego programu przypisana jest odpowiednia, najlepiej dopasowana dla danego rodzaju odzieży prędkość wirowania. Wybierając dany program, decydujemy się na konkretną, maksymalną dla niego prędkość. Programy szybkie, dla delikatnych tkanin lub opcja ochrony przed zagnieceniami ograniczają liczbą obrotów wirowania, jest ona niższa w porównaniu z maksymalnymi możliwościami urządzenia.
Podawany w watach [W] pobór mocy urządzenia w trybie czuwania.
Tryb czuwania oznacza tryb najniższego zużycia energii, jaki można utrzymać przez nieokreślony czas po zakończeniu programu bez jakiejkolwiek dalszej interwencji użytkownika końcowego poza rozładowaniem pralki.
Dla pralek posiadających system zarządzania energią podaje się również czas trwania trybu czuwania.
Pojemność pralki podawana jest w kilogramach [kg] i określa maksymalną wagę prania, możliwą do uprania w jednym cyklu pralki.
Podawana jest dla standardowego programu dla bawełny. Producenci określają ten parametr również jako ładowność albo wsad. Powinno się go dobierać odpowiednio do liczby użytkowników, wielkości pranych rzeczy i częstotliwości wykonywania prania. Przydatnymi funkcjonalnościami pralki są dobór wody do wielkości załadunku oraz wagi prania, wtedy pralka sama zadba o ekonomiczne korzystanie z wody i energii.
Na rynku dostępne są pralki o ładowności od 3 do 13 kg.
Poziom hałasu emitowany przez pralkę podczas prania i wirowania.
Parametr ten wyznacza poziom hałasu emitowanego przez pralkę podczas prania lub wirowania dla standardowego programu prania 60°C i pełnym załadunku, wyrażony w decybelach dB(A) re 1 pW.
Im większa wartość w decybelach, tym głośniej pracuje urządzenie.
Jeżeli urządzenie ma pracować w kuchni, niewielkim mieszkaniu lub w porach nocnych, to zdecydowanie należy wybrać urządzenia z najniższymi wartościami tego parametru.
Dodatkowo, jeżeli zależy nam na cichym urządzeniu, musi być ono dobrze wyważone i wypoziomowane. Duży wpływ na cichą pracę pralki ma także rodzaj zastosowanego silnika.
Sprawdzą się tu silniki indukcyjne, należy się jednak liczyć z większym kosztem zakupu urządzenia.
Przykładowe poziomy głośności dźwięków z naszego codziennego otoczenia:
20 dB – szelest liści
30 dB – szept z odległości 1 metra
40 dB – odgłosy w spokojnym domu
50 dB – szum w biurze
60 dB – odkurzacz
70 dB – wnętrze samochodu lub głośnej restauracji
80 db – głośna muzyka w pomieszczeniu
90 dB – włączony blender
100 dB – jadąca ciężarówka (z odległości 10 metrów)
Im większa odległość od źródła dźwięku tym niższe natężenie dźwięku. Dwukrotny wzrost natężenia dźwięku odpowiada wzrostowi poziomu głośności o ok.3 dB.
Program jest przeznaczony do prania ubranek dziecięcych, ale również polecany dla osób ze skórą wrażliwą czy alergiczną (często nazywany również antyalergiczny). Cechuje go wysoka temperatura prania, która pozwala na efektywniejsze usuwanie zabrudzeń, a także dodatkowe płukania, które mają na celu dokładne usunięcie resztek detergentu z ubrań. Dzięki temu programowi, wrażliwa skóra nie jest narażona na podrażnienia.
Parametr wyznaczany wg wytycznych Komisji do spraw regulacji (UE) nr 1061/2010.
Roczne ważone zużycie energii w kWh/rok jest obliczone na podstawie 220 standardowych cykli prania w programie bawełna 60°C i 40°C przy pełnym i częściowym załadunku oraz w trybie obniżonego poboru mocy. Rzeczywiste zużycie energii zależy od sposobu eksploatacji urządzenia.
W obliczeniach bierze się pod uwagę takie parametry jak ważone zużycie energii, moc pobieraną w trybie wyłączenia i czuwania i ważony czas trwania programu.
Porównanie pralek pod względem rocznego zużycia energii należy dokonywać dla modeli urządzeń o podobnych ładownościach.
Specjalny program, służący do okresowego czyszczenia bębna z brudu, bakterii i resztek detergentów. Należy go uruchamiać bez prania.
Obecnie stosowane wysokiej jakości detergenty umożliwiają pranie w niższych temperaturach, a to nie sprzyja utrzymaniu pralki w należytej czystości. Częstym objawem wskazującym na ten problem jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza urządzenia.
Program czyszczenia bębna charakteryzuje wysoka temperatura wody, specjalnie dobrane ruchy bębna i silny wyrzut wody do zbiornika.
Systematyczne uruchomianie cyklu czyszczenia daje pewność, że pralka nie zostanie zaatakowana przez pleśń, bakterie i grzyby, a pranie będzie higienicznie czyste.
Silnik inwerterowy posiada bezszczotkową konstrukcję. Jest przez to bardziej energooszczędny, cichszy i trwalszy od standardowego (szczotkowego). Często jest objęty przez producentów wydłużoną gwarancją. Warto na to zwrócić uwagę, bo w przypadku ewentualnej awarii silnika, koszty jego naprawy mogą okazać się wysokie.
W pralkach spotykamy się z dwoma typami załadunku prania – od góry i od frontu.
W pralkach ładowanych od góry załadunek prania odbywa się poprzez górną część obudowy. Tego typu pralki mają mniejsze od standardowych wymiary i sprawdzają się w warunkach bardzo ograniczonego miejsca na ustawienie pralki. Przestrzeń nad pralką powinna być zagospodarowana w sposób umożliwiający swobodny dostęp do drzwiczek. Nie ma możliwości ustawiania innych przedmiotów na blacie urządzenia. Dużym ułatwieniem w korzystaniu z tego typu pralek jest pozycjonowanie bębna do otwarcia. Wtedy po zakończonym praniu nie trzeba ręcznie obracać bębna w poszukiwaniu drzwiczek.
Załadunek od góry polecany jest także dla osób mających problem z pochylaniem się.
Większość modeli pralek jest ładowanych od frontu. Standardowo mają okolo 85 centymetrów wysokości i 60 centymetrów szerokości. Wielu producentów, dbając o wygodę użytkowników przy wyjmowaniu prania, wyposaża pralki w duże drzwiczki. Dodatkowym ich atutem jest maksymalnie duży kąt otwarcia – najlepiej 180 stopni.
Przy planowaniu, gdzie ma być ustawiona pralka, należy przewidzieć odpowiednią ilość miejsca wokół niej – na swobodny załadunek i przyłączenie do wody i zasilania.
Wilgotność resztkowa oznacza procentową zawartość wody w ubraniach po zakończeniu fazy wirowania. Im mniejsza wartość tego parametru tym pranie jest bardziej suche.
Stopień wilgotności odzieży po odwirowaniu zależy od rodzaju materiału, wybranego programu, prędkości i czasu wirowania.
Wartość podawana w kartach produktów obliczana jest dla standardowych programów prania tkanin bawełnianych w 40 i 60 stopniach Celsjusza. Do tych samych programów odnoszą się pozostałe parametry, zamieszczane w etykiecie energetycznej pralki.
Na podstawie wilgotności resztkowej wyznacza się klasę efektywności wirowania.
Znanym i często stosowanym w pralkach rozwiązaniem gwarantującym ochronę mieszkania przed zalaniem jest tzw. wąż AquaStop. Nie jest to jedyny sposób na uniknięcie przykrych skutków niekontrolowanego wycieku wody z uszkodzonego urządzenia.
W skład całego systemu zabezpieczającego mogą wchodzić:
- wąż doprowadzający wodę o podwójnie zabezpieczonym profilu,
- zawór odcinający dopływ wody w przypadku np. zbyt długiego pobierania wody albo zbyt wysokiego poziomu wody w urządzeniu (połączony z presostatem),
- zabezpieczenie pływakowe, umieszczone w podłodze pralki,
- blokada drzwiczek,
- rozwiązania konstrukcyjne – np.obniżenie poziomu drzwiczek względem bębna.
Większe poczucie bezpieczeństwa daje zastosowanie kilku rozwiązań jednocześnie.
Zużycie energii w kilowatogodzinach [kWh] w standardowym programie 40°C przy częściowym załadunku.
Zużycie energii w kilowatogodzinach [kWh] w standardowym programie 60°C przy pełnym załadunku.
„Standardowy program prania dla tkanin bawełnianych w 60 stopniach” – jest to program dedykowany do prania tkanin bawełnianych normalnie zabrudzonych i producent określa go jako najbardziej efektywny pod względem zużycia energii i wody. Do niego odnoszą się informacje, podane na etykiecie i w karcie produktu.
Należy zwrócić uwagę , że programy te często cechują się wydłużonymi cyklami prania, ponieważ zwiększenie czasu prania znacząco wpływa na jego jakość.
Jeżeli planujemy korzystanie z ekonomicznych programów pralki, w niektórych przypadkach należy przeznaczyć na jednorazowe pranie nawet do 5-6 godzin. Dodatkowe funkcjonalności, takie jak opóźnienie startu lub tryb nocny, z pewnością ułatwią nam efektywne planowanie swojego czasu i dostosowanie trybu prac domowych do swoich preferencji.
Zużycie energii w kilowatogodzinach [kWh] w standardowym programie 60°C i częściowym załadunku.